Mete Gazoz'un Başarı Hikayesi: Yıllık 120 Bin Ok Atışı ile Zirvede

Spor Haberleri 10 Ocak 2024 18:00

Mete Gazoz'un Başarı Hikayesi: Yıllık 120 Bin Ok Atışı ile Zirvede

Mete Gazoz, Türk okçuluk tarihine altın harflerle adını yazdıran bir isim haline geldi. Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu milli okçu, başarıya giden yolda özel bir hazırlık programıyla dikkat çekiyor. 2024 Paris Olimpiyatları hedefleri için plan dahilinde yürütülen çalışmalarda Gazoz'un performansı, kuvveti, dayanıklılığı ve ulusal/uluslararası yarışmalara katılımı göz önünde bulunduruluyor.

Özel hazırlanan program, milli takım kamplarında hayata geçiriliyor. Gazoz'un günlük 600, haftalık 3 bin 500, aylık 12 bin ve yıllık 120 bin ok atışı ortalamasıyla hazırlanarak zirvedeki yerini almayı başardı.

2024 Paris Olimpiyatları hedefleri doğrultusunda özellikle takım kotası alan Mete Gazoz, Ulaş Berkim Tümer ve Muhammed Abdullah Yıldırmış için yeni sezon planlaması oluşturuldu. Uluslararası yarışmalara hazırlık kapsamında sporculara, bireysel fiziki özelliklerine göre koşu gibi antrenman programları veriliyor. Sporcuların koşu ve antrenman verileri yakından takip edilerek en uygun çalışma ortamı sağlanıyor.

Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkanı Abdullah Topaloğlu, bu planlı çalışmanın sürdürülebilir sportif başarı için önemli olduğunu belirtiyor. "Teknik kadromuz ulusal ve uluslararası yarışmalara göre bir çalışma planı oluşturur. Bu planı uygulayabilme adına gerekli finansal ve destekleyici aparatlarımızı devreye alarak, sekteye uğramasına izin vermeden en uygun çalışma ortamını sağlıyoruz." dedi.

Türkiye Okçuluk Milli Takımlar Teknik Direktörü Yusuf Göktuğ Ergin, sporcuların düzenli bir çalışma programıyla zinde kalmalarının yanı sıra performans düzeylerini üst seviyede tuttuklarını vurguluyor. 2024 Paris Olimpiyatları için erkeklerde takım kotası aldıklarını belirten Ergin, hedeflerinin Türk okçuluğunda yeni başarı hikayeleri yazmak olduğunu söylüyor.

Mete Gazoz'un başarılarına gelince, Berlin'de düzenlenen 2023 Dünya Okçuluk Şampiyonası'nda bireysel klasik yay kategorisinde altın madalya kazandı. Ayrıca, Klasik Yay Erkek Milli Takımı ile gümüş madalya kazanarak 2024 Paris Olimpiyatları kotasını elde ettiler.

Benzer Haberler