Son Karşılaşmalar

Adana Demirspor Hakkında

Adana Demirspor, Türkiye'nin Adana şehrinde bulunan bir spor kulübüdür. 1940 yılında demiryolu işçileri tarafından kurulan kulüp, 1980'lerde sekiz spor dalında rekabetçiydi; o tarihten bu yana sadece futbol branşıyla aktif olarak ilgilenmektedir. Futbol takımı, 26 yıl aradan sonra 9 Mayıs 2021'de Süper Lig'e döndü. Adana Ligi'ndeki futbol takımının büyük başarısı ve su topu takımının ilk üç on yıl boyunca yenilmez ulusal lig şampiyonlukları, şehirde geniş bir işçi taraftar kitlesi oluşturdu ve kulübü finanse etmek için toprak sahiplerini çekti. İşçi destekli, toprak sahibi finanse edilen ve TCDD tarafından yönetilen kulübün onları yabancılaştırdığına inanan orta sınıf tüccarlar ve zanaatkarlar, 1954 yılında Adanaspor'u kurdu ve şehir genelinde destek ve hakimiyet için iki kulüp arasında rekabet, Türk futbolunun en çetin derbilerinden birini yarattı ve bugüne kadar devam etmektedir.

Adana Demirspor, Türk Devlet Demiryolları (TCDD) çalışanlarının kurduğu 38 Demirspor kulübü arasında açık ara en başarılı olanıdır. Çoğu Demirspor kulübünün forması Adana Demirspor ile aynı renklere sahiptir ve logolarında TCDD simgesini taşır. Ankara Demirspor, Türkiye profesyonel futbol lig sisteminde mücadele eden tek diğer Demirspor kulübüdür ve hala TCDD ile ilişkilidir.

ADS, Türkiye'nin en tutkulu taraftar gruplarından birine sahiptir. Kulüp son 40 yılda büyük bir başarı elde etmemiş olabilir, Türk üst liginde elde edebildikleri en yüksek sıralama altıncılıktı, 26 yıl boyunca Süper Lig'den uzak kalmış olabilir, Avrupa Kupalarına hiç katılmamış olabilir ve rakipleri karşısında daha az başarı elde etmiş olabilir; ancak taraftar kitlesi neredeyse her on yılda bir hızla büyüdü. Bu durum, kendilerini gerçek sahibi olarak gören işçi destekli sağlam bir taraftar kitlesi sayesinde kulübü bir topluluk kulübü olarak sürdürdü ve daha fazlası haline getirdi. Taraftar kitlesinin önemli bir kısmı politik olarak sol eğilimli ve kulüp yöneticilerini sadece finansman acenteleri olarak algılar.