Formula 1, 2026'Dan Itibaren Madrid'e Geliyor: Ekonomiye Yılda 450 Milyon Euro Katkı Sağlayacak

Spor Haberleri 23 Ocak 2024 14:22

Formula 1, 2026'Dan Itibaren Madrid'e Geliyor: Ekonomiye Yılda 450 Milyon Euro Katkı Sağlayacak

Formula 1 yarışlarının 2026 yılından itibaren Madrid'de yapılması için anlaşma imzalandı. Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA), Madrid özerk hükümeti ve Madrid Belediyesi arasında gerçekleşen anlaşma, Madrid'in 45 yıl sonra Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapmasını sağlayacak. Anlaşma gereği, Madrid pisti 2026 ile 2035 yılları arasında Formula 1 yarışları takviminde yer alacak.

Madrid pisti için sunulan taslak, 5 bin 474 metre uzunluğunda, 20 virajlı, 8 üst geçitli, 2 tünelli ve 4 sollama noktalı olması düşünülüyor. Sıralama turunun ortalama 1 dakika 32 saniye sürmesi öngörülen pist, toplamda 110 bin seyirci kapasitesine sahip olacak. Pistin tamamı özel girişimle yapılacak.

Formula 1'in Madrid'e gelmesi, kente büyük bir ekonomik katkı sağlayacak. Yaklaşık olarak 450 milyon euro olarak tahmin edilen bu katkının yılda elde edileceği belirtiliyor. Madrid daha önce 1981 yılında Jarama Pisti'nde Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapmıştı.

Formula 1 yarışlarının Madrid'e gelmesiyle birlikte kent, büyük bir spor etkinliği düzenleyerek uluslararası tanınırlığını artıracak ve turizme olan ilgiyi artırabilecektir. Ayrıca, bu etkinliğin düzenlenmesi için yapılacak altyapı çalışmaları ve organizasyonlar, istihdam yaratma ve ekonomik büyümeye de katkı sağlayacaktır. Madrid'in Formula 1'e ev sahipliği yapacak olması, şehrin spor turizmi açısından da önemli bir konuma gelmesini sağlayacaktır.

Bu anlaşma, Formula 1'in İspanya'nın başkenti Madrid'de yapılacak yarışlar ve kentin ekonomik gelişimi açısından önemli bir dönüm noktasıdır. Madrid, 2026 yılından itibaren dünyanın en prestijli motor sporları etkinliklerinden birine ev sahipliği yapacak olmanın heyecanını yaşamaktadır.

Benzer Haberler

Douglas Costa, La Galaxy'den Transferi Iptal Oldu