İsveçli Milli Futbolcu Kurt Hamrin, 1958 Dünya Kupası Finalinden Hayatta Kalan Son İsim, 89 Yaşında Hayatını Kaybetti

Spor Haberleri 05 Şubat 2024 12:20

İsveçli Milli Futbolcu Kurt Hamrin, 1958 Dünya Kupası Finalinden Hayatta Kalan Son İsim, 89 Yaşında Hayatını Kaybetti

İsveçli futbolunun önemli isimlerinden Kurt Hamrin'in 89 yaşında hayatını kaybettiği açıklandı. Hamrin, 1958 Dünya Kupası finalinde forma giyen ve hayatta kalan son futbolcuydu.

İsveç Futbol Federasyonu, yaptığı açıklamada Hamrin'i büyük bir ustalıkla oynayan ve unutulmaz bir efsane haline gelen bir isim olarak tanımladı. Hamrin'in kariyeri, golleri, pasları ve etkileyici performansının yanı sıra oynadığı takımlarda vefalı ve popüler bir insan olduğu vurgulandı. İsveç futbolu ise Hamrin'i samimiyet ve şükranla anacağını belirtti.

Sağ kanat oyuncusu Kurt Hamrin, kariyeri boyunca AIK ve IFK Stockholm takımlarının yanı sıra Juventus, Padova, Fiorentina, Milan ve Napoli gibi İtalyan takımlarında forma giydi. Milan'da Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası, Avrupa Kupa Galipleri Kupası ve İtalya Serie A şampiyonlukları yaşayan Hamrin, en iyi dönemini geçirdiği Fiorentina'da ise 2 İtalya Kupası ve bir Avrupa Kupa Galipleri Kupası zaferi yaşadı.

Hamrin, 1958 Dünya Kupası finalinden hayatta kalan son futbolcuydu. Bu turnuvada 4 gol atan Hamrin, İsveç'in finale çıkmasında büyük rol oynamıştı. Ancak finalde Brezilya'ya 5-2 yenildiler.

İsveç milli formasıyla 32 maçta 17 gol atan Hamrin, İtalya Serie A tarihinin en skorer oyuncuları arasında 9. sırada yer alıyor. Fiorentina'da 8 sezon geçiren Hamrin, 1961'de takımının Avrupa Kupa Galipleri Kupası'nı kazanmasına büyük katkı sağladı ve kulüp tarihinde en çok gol atan oyuncu olarak kaydedildi.

Kariyerinin son dönemlerinde Milan'da oynayan Hamrin, Scudetto ve Avrupa Kupası zaferleri yaşadıktan sonra İsveç'e dönerek futbol kariyerini noktaladı. Ancak ailesiyle birlikte yaşamak için Floransa'ya dönen Hamrin, buradaki evinde vefat etti.

Benzer Haberler