TFF, 2024-2025 Sezonundan İtibaren Süper Lig'de Yabancı Oyuncu Sayısını Düşürecek

Spor Haberleri 11 Ocak 2024 16:18

TFF, 2024-2025 Sezonundan İtibaren Süper Lig'de Yabancı Oyuncu Sayısını Düşürecek

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Süper Lig'de yabancı oyuncu sayısını azaltma kararı aldı. Yapılan açıklamaya göre, 2024-2025 sezonundan itibaren bu değişiklik uygulanacak.

TFF tarafından yapılan açıklamada, yeni yabancı kuralının aşağıdaki detayları içerdiği belirtildi:

  1. 2024-2025 sezonundan itibaren takip eden ilk üç sezonda A takım listesinde yazılacak yabancı uyruklu futbolcu sayısı 14'ten 12'ye düşürülecek. Takip eden sonraki iki sezonda ise bu sayı 11'e düşürülecek. Maç günü listesinde ise sınırlama olmayacaktır.

  2. A Takım listesine yazılacak futbolcu sayısı kulüplerin transfer bütçelerini daha verimli kullanabilmelerini sağlamak amacıyla 30'dan 26'ya düşürülmüştür.

  3. Kulüp A Takım listesine yazılacak A Millî Futbol Takımı'nda oynamaya uygun 14 futbolcudan ilk üç sezonda en az 2'sinin, sonraki iki sezonda en az 3'ünün kulüp akademisinden yetiştirilmiş olması zorunluluğu getirilmiştir.

  4. Kulüp akademisinden yetişmiş oyunculara ek olarak beş sezonda da A Millî Futbol Takımı'nda oynama uygunluğu bulunan 14 futbolcudan en az 5'inin ise yerli akademilerde yetişmiş olması zorunluluğu da getirilmiştir.

  5. 2024-2025 sezonundan itibaren yabancı uyruklu futbolcu transferlerinden alınacak fon bedellerinin büyük bir bölümü A Millî Futbol Takımı'nda oynama uygunluğu bulunan futbolcu oynatan kulüplere Federasyon tarafından "yerli futbolcu teşvik fonu" olarak ödenecektir.

Bu kararlarla Süper Lig'de yabancı oyuncu sayısının azaltılması ve yerli oyuncuların teşvik edilmesi hedeflenmektedir.

Benzer Haberler

Bakasetas Beşiktaş'a yeşil ışık yaktı

Sivasspor-Konyaspor Maçı Ne Zaman?