TFF, Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi'ni Süper Lig İkinci Devresinde Kullanmaya Başlayacak

Spor Haberleri 12 Ocak 2024 11:39

TFF, Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi'ni Süper Lig İkinci Devresinde Kullanmaya Başlayacak

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi'nin Süper Lig'in ikinci yarısından itibaren Türkiye'de de kullanılacağını duyurdu. Bu sistemin kullanımı, FIFA Dünya Kupası, UEFA Şampiyonlar Ligi gibi üst düzey turnuvalarda ve Serie A'da zaten kullanılmaktaydı. Ancak, Türkiye'de bu teknoloji, Trendyol Süper Lig'in ikinci devresinin başlangıcından itibaren aktif hale gelecek ve böylece Avrupa liglerinde İtalya'dan sonra Türkiye'de de kullanılmış olacak.

TFF'den yapılan duyuruya göre, Süper Lig maçlarına ev sahipliği yapan stadyumlarda altyapı ve kamera kurulumları tamamlandı. Bu sistemin testleri yapıldı ve TFF VAR Danışmanı Pawel Gill ile MHK yetkilileri ve hakemler için eğitimler uygulandı. Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi, Süper Lig'in ikinci devresinin başlangıcı olan 20. hafta maçlarından itibaren kullanılmaya başlanacak.

Sistemin nasıl çalıştığına dair bilgi verildiğinde, stadyumlarda bulunan kameralar aracılığıyla futbolcuların görüntülerinin VAR Merkezi'ne ulaştığı ve bu görüntülerin maç hakemine VAR monitörü aracılığıyla izletildiği belirtildi. Bu sayede maç hakemi daha hızlı karar verebilecek. Ayrıca, sistemin taradığı görüntülerle oluşturulan 3 boyutlu animasyonlar, maçı izleyenlere de gösterilecek.

Türk Telekom'un güçlü fiber internet altyapısı ve teknoloji desteğiyle Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi, Trendyol Süper Lig kulüplerinin stadyumlarına ve TFF VAR Merkezi'ne kuruldu. Türk Telekom, uzun yıllardır Türk futboluna teknolojik altyapı desteği sağlayarak Türk futbolunun dijital dönüşümüne katkıda bulunuyor.

Benzer Haberler