Afrika Uluslar Kupası 2023: Fildişi Sahili'nde Heyecan Başlıyor

Spor Haberleri 12 Ocak 2024 16:33

Afrika Uluslar Kupası 2023: Fildişi Sahili'nde Heyecan Başlıyor

Afrika futbolunun en büyük organizasyonlarından biri olan Afrika Uluslar Kupası 2023, Fildişi Sahili'nde 13 Ocak-11 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek. Başlangıçta Haziran-Temmuz 2023'te düzenlenmesi planlanan turnuva, Batı Afrika'nın yağmur sezonuyla çakışmaması için tarih değişikliğine gitmiştir.

Turnuvanın açılış maçı, ev sahibi Fildişi Sahili ile Gine-Bissau arasında Abidjan'daki Alassane Ouattara Stadı'nda oynanacak. Şampiyonluk mücadelesi ise 7 milyon dolarlık ödülle taçlandırılacak.

Afrika Uluslar Kupası'nda 24 takım 6 farklı grupta mücadele edecek. İlk iki sırayı alan takımlar doğrudan tur biletini alırken, en iyi 4 grup üçüncüsü de son 16 turuna yükselecek. 2019'da takım sayısının ilk kez 24'e yükseltildiği turnuvada, rekabet büyük bir heyecanla bekleniyor.

Ayrıca, turnuvanın maskotu "Akwaba" isimli fil olarak belirlenmiş ve resmi topun adı ise Fildişi Sahili'nin efsanevi futbolcusu Laurent Pokou'nun anısına verilmiştir. Pokou, 1970 yılında 6 gol atarak bir maçta rekor kırmıştı.

Katılımcı ülkeler arasında Mozambik, 10 yıl aradan sonra finallere geri dönüş yaparken, diğer ülkeler de büyük bir rekabet içinde olacak.

Afrika Uluslar Kupası 2023, futbolseverler için heyecanla beklenen bir organizasyon olarak karşımıza çıkıyor.

Benzer Haberler