İzmir'deki Göztepe-Altay Derbisinde Işaret Fişeğiyle Yaralanan Taraftarın Sanığı Tutuklu Kaldı, Diğer Sanıklar Serbest Bırakıldı

Spor Haberleri 30 Ocak 2024 18:23

İzmir'deki Göztepe-Altay Derbisinde Işaret Fişeğiyle Yaralanan Taraftarın Sanığı Tutuklu Kaldı, Diğer Sanıklar Serbest Bırakıldı

İzmir'de Göztepe ve Altay arasında oynanan derbide çıkan olaylarla ilgili dava devam ediyor. Göztepeli taraftar Mehmet Çakır'ı işaret fişeğiyle yaralayan tutuklu sanık Furkan Ersanlı ile tutuksuz 23 sanığın yargılanması sürüyor. Duruşmada tutuksuz sanıkların avukatları maç seyir yasağı tedbirinin kaldırılmasını talep etti, ancak mahkeme bu talebi reddederek sanık Ersanlı'nın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

27 Kasım 2022'de oynanan Göztepe-Altay derbisinde Altay tribünlerinden atılan işaret fişeğiyle Göztepeli taraftar Mehmet Çakır yaralanmıştı. Ayrıca Göztepe tribünlerinden sahaya atlayan Mehmet Nihat Aydın da korner direğiyle Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç'e saldırmıştı. Olaylar nedeniyle maç tatil edilmişti. Soruşturma sonucunda Mehmet Nihat Aydın ve Furkan Ersanlı tutuklanmıştı.

Mahkeme heyeti, Mehmet Nihat Aydın için 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açmıştı. Diğer sanıklar hakkında da dava açılmış ve savcı, Furkan Ersanlı'nın 'kasten öldürmeye teşebbüs', 'tehlike arz edebilecek aletleri spor alanlarına sokma ve kullanma', 'genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması' suçlarını işlediğini belirterek 23 yıla kadar hapis cezası istemişti. Diğer sanıkların da yardım suçundan cezalandırılmalarını talep etmişti.

Davanın devam ettiği duruşmada tutuksuz sanıkların avukatları, maç seyir yasağı tedbirinin kaldırılmasını talep etti. Bunun üzerine savcı, maç seyir yasağının devam etmesi ve Furkan Ersanlı'nın tutukluluk halinin devam etmesi gerektiğini savundu. Mahkeme başkanı ise maç seyir yasağının kaldırılmamasına karar verdi ve yaralanan taraftar Mehmet Çakır'ın adli tıp kurumundan gelen raporu beklemeye karar verdi. Ayrıca Furkan Ersanlı'nın tutukluluk halini devam ettirdiği ve duruşmayı ertelediği belirtildi.

Dava süreci devam ederken, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) olaylar nedeniyle her iki takımı da hükmen mağlup saymıştı. Bu olayların ardından Göztepe ve Altay tribünlerindeki taraftar grupları arasında gerilimin artması ve şiddetin devam etmesi endişe yaratmaktadır.

Haberde Geçen Takımlar

Benzer Haberler