Milli Atlet Buse Savaşkan Wuppertal'da Yüksek Atlamada Türkiye Rekoru Kırdı

Spor Haberleri 27 Ocak 2024 10:40

Milli Atlet Buse Savaşkan Wuppertal'da Yüksek Atlamada Türkiye Rekoru Kırdı

Milli Atlet Buse Savaşkan, Almanya'nın Wuppertal şehrinde düzenlenen Wuppertaler Hochsprungmeeting 2024 yarışmasında yüksek atlamada büyük bir başarı elde etti. Savaşkan, 1.91 metrelik atlayışıyla üçüncü olarak derece elde etti. Bu derecesiyle aynı zamanda kadınlar yüksek atlama salon Türkiye rekorunu da kırdı. Daha önce 2002 yılında Candeğer Kılınçer tarafından 1.90 metre olarak belirlenen rekor, 22 yıldır kırılamamıştı.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, bu başarıya ilişkin açıklamalarda bulundu. Gençlerin yılı olacağını belirten Çintimar, Ocak ayından bu yana genç kardeşlerinden rekorlar gelmeye devam ettiğini söyledi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olan Buse Savaşkan'ın bu derecesiyle olimpiyat kotasına biraz daha yaklaştığını vurgulayan Çintimar, umarım Savaşkan'ın kota alacağını ve Paris'te ülkemizi temsil edeceğini dile getirdi. Başkan Çintimar, emeği geçen herkese teşekkür ederken, sporcuyu da kutladı.

Büyük bir mücadelenin sonucunda elde edilen bu başarı, Buse Savaşkan'ın spor kariyerinde önemli bir yer edinecek gibi görünüyor. Türk atletizminin geleceğinin parlak olduğunu vurgulayan bu derece, genç sporcuların da ilham kaynağı olacaktır. Buse Savaşkan'ın performansının gelecek yıllarda daha da yükselmesi ve uluslararası arenada Türkiye'yi başarıyla temsil etmesi umut edilmektedir.

Benzer Haberler