TFF, İsrail Propagandası Yapan Futbolculara 8 Maç Men Cezası Verdi

Spor Haberleri 26 Ocak 2024 09:08

TFF, İsrail Propagandası Yapan Futbolculara 8 Maç Men Cezası Verdi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Süper Lig'de forma giyen Antalyaspor'un İsrailli oyuncusu Sagiv Jehezkel ile Başakşehir'den ayrılan İsrailli Eden Karzev'e 8 maç men cezası verdi. Ayrıca, futbolcuların kulüpleri Antalyaspor ve Başakşehir'e 97 bin 500 TL para cezası kesildi.

PFDK, Jehezkel ve Karzev'e ideolojik propagandada bulunmaları sebebiyle 8'er maç men cezası verdi. Federasyondan yapılan açıklamaya göre, Antalyaspor ve Başakşehir kulüplerine de "İdeolojik propaganda" nedeniyle 97 bin 500'er lira para cezası uygulandı.

Diğer cezalar arasında, Yukatel Adana Demirspor Başkanı Murat Sancak'a 39 bin lira, Galatasaray, Mondihome Kayserispor, EMS Yapı Sivasspor ve Gaziantep FK'ye 112'şer bin lira, Trabzonspor'a 168 bin lira, VavaCars Fatih Karagümrük'e 200 bin lira, Bitexen Antalyaspor'a 168 bin lira para cezası verildi.

Ayrıca, Trendyol 1. Lig ekiplerinden Sakaryaspor Başkanı Cumhur Genç'e 21 gün, Erzurumspor Başkanı Ahmet Dal'a da 15 gün hak mahrumiyeti cezası verildi. Sakaryasporlu futbolcular Murat Cem Akpınar 3, Hasan Kılıç da 4 maç men cezası aldı.

Bu cezalar, Türk futbolunda ideolojik propagandaya tolerans gösterilmediğini bir kez daha göstermektedir. Özellikle İsrail propagandası yapan veya farklı ideolojileri futbol sahalarına taşıyan futbolculara ve kulüplere ciddi cezalar verilerek, bu tür olayların önüne geçilmeye çalışılmaktadır. TFF'nin aldığı bu karar, futbolda fair-play ve etik değerlere olan bağlılığını göstermektedir.

Benzer Haberler